Ergenlik Döneminde Beslenme

Ergenliğe girildiğinde gençlerin yaşayacağı değişimler için kalori ihtiyacı artar. Ne yazık ki bazısı bu fazla kaloriyi fast food veya besin değeri çok az olan abur cuburlardan karşılar.

  • Ergenlik çağı çocukların kilo ve vücut şekli bilinçlerinin de oluşmaya başladığı dönemdir. Bazıları için bu durum yeme bozuklukları veya bazı sağlıksız davranışlara yol açabilir. Anne ve babalar çocuklarının yeme alışkanlığındaki değişikliklerin farkında olmalı ve en azından haftada birkaç kez ailece yemek yemelidirler.
  • Kalori gibi kalsiyum ihtiyacı da yüksektir. Bu dönemde kalsiyum her zamankinden daha önemlidir; çünkü kemik kitlesinin büyük kısmı bu dönemde yapılır. Çocukları süt ve süt ürünleri veya kalsiyumdan zengin alternatiflere yönlendirmek daha fazla kalsiyum almalarını sağlayacaktır.
  • Belirli bir besinden daha fazla ihtiyaç duyup duymadığının belirlenmesinde çocuğunuzun cinsiyeti rol oynayabilir. Örneğin, ergenlik dönemindeki kız çocuklarının demir ihtiyacı menstrüasyon sırasında kaybetmeleri nedeniyle aynı yaş grubundaki erkeklere göre daha fazladır, erkeklerin ise protein ihtiyacı kızlara göre biraz daha fazladır.
WhatsApp WhatsApp