S.S.S

Lifli gıdalar tüketmeli miyim?

Dengeli ve düzenli bir beslenme düzenine sahip olmak sağlıklı yaşamak kesinlikle öenm verilmesi gereken konulardan biridir. Lifli gıdalar da dengeli bir diyette kesinlikle olması gereken besinler arasında yer almalıdır.

 

Muayene ücreti nedir?

Muayene türünüze bağlı olarak değişken bir cepten ödeme ücreti vardır. Lütfen bunu rezervasyon sırasında görüşmekten çekinmeyin.

Diyet nedir, Diyetisyen Kimdir?

Diyet kelimesi , Fransızcadan gelen sağlığı korumak veya düzeltmek amacıyla uygulanan beslenme sistemi anlamına gelir. Zayıflamak, kilo almak veya sağlık sorunlarınızı minimuma düşürmek istiyorsanız uyacağınız sistemin adı “DİYET”dir.

Diyetisyen, sağlıkla ilgili herhangi bir yükseköğretim kurumunun en az 4 yıllık beslenme ve diyetetik eğitim-öğretim programını tamamlayarak “Beslenme ve Diyetetik Lisans Diploması” ile “Diyetisyen” unvanı alarak diyetisyenlik mesleğini yapmaya hak kazanan kişidir. 

Duygusal açlığımın önüne nasıl geçebilirim ?

Besin seçiminizi yaparken duygularınızla karar veriyor olabilirsiniz. Yemekler insana güç ve güven verir, tükettiğiniz zaman nasıl hissedeceğinizi veya nasıl bir duygu içerine gireceğinizi her zaman bilirsiniz, bu doğru. Fakat yalnızca geçici çözüm olduğunu ve harcanmayan kaloriler size yağ olarak geri döneceğini unutmamak gerekir. Duygusal açlığınızı besinlerle bastırmak veya kapatmak yerine çeşitli hobilere yönelerek duygusal açlığı kafanızdan atabilirsiniz. Denediğinizde işe yaradığını göreceksiniz.

Yeterli su tüketmezsek ne olur?

Beynin yüzde 75’i sudan oluşuyor. Hafif seviyelerde susuzluk duygu durum ve bilişsel işlevlerde bozulmalara sebep olabiliyor. Susuzluk sonucu konsantrasyon azalırken, kısa süreli hafıza gibi bilişsel işlevlerin performansı büuük ölçüde düşüyor. Bunun yanında susuzluk; astım ve alerjiyi tetikler, tansiyonu yükseltir, mide ve bağırsağı bozar, sindirim olaylarının gecikmesine ve kilo alımına sebep olabilir.

Nasıl bir beslenme programı uyguluyorsunuz ?

Tamamen kişiye özel bir beslenme programı uyguluyoruz. Bu beslenme programını hazırlarken kişinin tüketmeyi sevdiği besinleri dikkate alarak, severek tükettiği besinlere beslenme programında yer vererek bireyin beslenme programını hazırlıyoruz.

Kişiye özel beslenme programının önemi nedir ?

Her bireyin metabolizma hızı ve sevdiği yiyecekler kişiden kişiye göre değişmektedir. Bundan dolayı bize başvuran her bireye özel beslenme programı hazırlıyoruz. Bir insana kilo verdiren program, bir başkasının kilo almasına sebep olabilir. Bu yüzden internetten bulunabilen ve kulaktan dolma diyetleri uygulamaya çalışmayınız.

Kış aylarında dengeli beslenmek neden daha fazla önemlidir?

Özellikle kış aylarında hem havanın soğuması hem de kapalı alanlarda daha sık kalmamız, mikrobik durumlara daha açık, bağışıklık sisteminin düşmesi ve savunmasız olmamız nedeniyle daha sık hastalanırız. Bağışıklık sisteminizi ayakta tutan en önemli faktör beslenmenizdir ve dolayısıyla bu dönemde yeterli ve dengeli beslenmek sizi hastalıklara karşı korur.

Kan tahlili gerekli mi?

Devam eden bir tedaviniz veya kronik rahatsızlıklarınızın var ise vitamin-mineral eksikliklerinizin takip edilmesi için kan tahlili gereklidir. 
 
 

WhatsApp WhatsApp