Sağlıklı Kilo Vermenin Yolları

Toplumsal olarak herkesin düşündüğü hata kilo problemini estetik sorun olarak görmek. Doğru olan ise fazla kilolarınızın sağlığınızı tehdit eden bir sorun olarak görmektir. Önemli olan uygulayacağınız sağlıklı beslenme programını yaşamınızın her anında da uygulamak.

Sağlıklı yağları tercih edin

Bilinenin aksine yağlar kilo aldırmaz. Sağlıklı yağ seçimi yaparak daha iyi yağ kaybı sağlarız. Yağlar vücutta vitamin emiliminde ve dolaylı yoldan kişinin sağlıklı kilo kaybetmesinde çok önemlidir. Ceviz, fındık, badem gibi sağlıklı kuruyemişlerden alacağımız yağlar önemlidir. Yemeklerde kullanacağımız yağ olarak zeytinyağı tercih edilmelidir.

Protein tüketin

Günlük sağlıklı beslenme tablosunda besinlerden gelen enerjinin %15-20’sinin protein grubundan sağlanmasıdır. Kaliteli protein kaynakları olan süt, yumurta, tavuk göğsü, peynir ,et, kurubaklagil grupları beslenme düzenimize eklenmelidir. Proteinli gıdaların glisemik indeksi düşüktür ve uzun süre tokluk sağlayarak acıkmanızın önüne geçer. Ayrıca kas hacminin artmasını sağlar ve daha çabuk ve kaliteli yağ yakımına destek olur.

Sebze Tüketin

Sebzeler kalorisi düşük besin grubundandır. Ayrıca posa oranı yüksek, bağırsak dostu, tok tutan ve mideyi yormayan besinlerdir. Akşam yemeklerinde tüketilen sebzenin sindirİmi et grubuna göre daha kolaydır. Akşam yemeklerinde sebze tüketmek kişinin zayıflamasına direkt yardımcı olur.

Su içerek sağlıklı zayıflayın

Su vücut için en önemli sıvı kaynaktır. Besinlerin sindirilebilmesi, dolaşımın sağlanması, vücuttan atıkların düzgün bir şekilde atılması için su olmadan olmaz. Bazen açlık hissederseniz su içip biraz bekleyebilirsiniz. Eğer açlık duygusu hissetmiyorsanız bu açlık değil susamışsınız demektir. Vücutta yağ yakımının sağlanabilmesi için su gereklidir. Eğer hiç su içmeden zayıflıyorsanız cildinizin solduğu, göz altlarınızın çöktüğünü fark ederseniz bu sağlıklı bir zayıflama değildir.

WhatsApp WhatsApp